14 Temmuz 2015

Musallat Olmak (Mülakata Giden Yol)

“Bu yazıda geçen kurum ve kuruluşlar hayal ürünü, olay gerçeğin birebir kendisidir” :)

"Bütün İK sayfalarını taradınız. Secret CV, Kariyer.net, Linkedin v.b. hesaplarınızdan size uygun iş ilanlarına başvurdunuz. İş çevrenizdeki bağlantılarınızla bir bir irtibata geçtiniz ve artık iş bulmak adına yapılabilecek her şeyi denediniz.
Sıra, beklemede ve gözler telefonda... Günler haftalar hatta aylar geçti. Çıtayı biraz daha düşürüp aramaya devam…  Akabinde yine çalmayan telefonlar. Biraz daha düşür, az daha düşür düşür düşür derken tükenmiştir, psikoloji bozulmuştur. Mevsimler geçer ve en sonunda basit bir işte günü kurtarmaya başlamışsınızdır."Steve işsiz geçen 552 saatin ardından iş bulmak adına yapılabilecek her şeyi yapmıştır ama beklemek onu çileden çıkarmaktadır. Hele aklında kalan o bir tane iş ilanının tam onluk olduğundan hiç şüphesi yoktur. Bu kadar güzel bir işe kim bilir kaç kişi başvurmuştur? Belki de başvurusu farkedilmemiştir bile.

İşte bu düşünce onu tüketmeye yetiyordu. Bilgisayar ekranında iş ilanı tam karşısında duruyordu. Oturduğu koltuktan ağır ağır doğrulurken gözlerini ilandan ayıramıyordu ve birden gözlerini sinsice kısarak gülümsedi. Ampul değil floresan yanmıştı kafasında! Ve “Musallat” olmaya karar verdi. Önce Çiğdem Holdingin İK desteğini veren firmayı buldu internetten ve de telefon numarasını tabi ki. Numarayı aradığında duyduğu ses;

-          Window Human Resource buyrun”  dediğinde,
-          Çiğdem Holding işe alım danışmanınız kimdi?” dedi.
-          Tuğçe Hanım’la görüşecektiniz sanırım” dedi ona ses!
-          “Pardon birazdan arayacağım, diğer telefonum çalıyor.” dedi ve kapattı Steve!

è Bir saat sonra.

Steve aynı numarayı tekrar arayarak telefonu açan sese “Tuğçe Hanım’la görüşebilir miyim?” dedi. :) Bir adım daha yaklaşmıştı ama yapacak daha çok işi vardı Steve’in.

-          Tuğçe Hanım merhabalar, nasılsınız? Steve ben. (Enerjik bir sesle)
-          Merhabalar Bay Steve teşekkür ederim, siz nasılsınız? (Haliyle tanıyamadı)

Steve hiç boşluk vermeden konuya girdi. Tuğçe Hanım kim bilir günde kaç kişiyle konuşuyor ve Steve’e de ayıp olmasın diye tanıyamadığını söyleyemiyordu. Hatırlayamadığını düşünüyordu çünkü!

-          Çiğdem Holding’in proje müdürlüğü ile ilgili mülakat tarihi belli mi?
-          Bu ay sonu olacak Bay Steve.
-          Hmm. Siz de sanırım bir hayli yoğunsunuz, zor işiniz gerçekten. Tuğçe Hanım mail adresinizi verebilir misiniz bana? CV göndermek istiyorum size bu işle alakalı.
-          Tabi yazın lütfen …………..@ik.com

Steve artık 2 adım öndedir :)

-          Alakanız için çok teşekkür ederim. Gönderiyorum CV’mi, en yakın zamanda da uğrarım yanınıza.
-          Rica ederim Bay Steve beklerim mutlaka.

Gözünü iş hırsı bürümüş olan Steve bununla da yetinmemiş Window Human Resource’un adresini bulmuş, elindeki CV’si ile yola çıkmıştır bile. O artık tam bir musallattır. :))

-          Alooo? Tuğçe Hanım’la görüşebilir miyim? Tuğçe Hanım merhaba.
-          Merhaba Bay Steve.
-          Sabah görüşmüştük, yakınınızdan geçiyordum. Müsaitseniz hem CV’yi bırakayım size hem de ziyaretinize geleceğim demiştim. Bir 5 dakikanızı rica edeceğim!
-          Tabi lütfen buyurun. (Kediyi de öldüren meraktır, unutmayın!)
-          Yarım saate yanınızdayım, görüşmek üzere...
Steve vurdu gol oldu… :)))
3 adım daha öndedir artık Steve…

Steve mi?
O da kim?
Biri Steve mi dedi? ;) ;))